Lekcja jednopunktowa #1 – Obwód traktowany odrębnie

Na poniższą zasadę należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ wielu projektantów jej nie przestrzega.

Przewody zasilające podłączone do wyłącznika głównego pośrednio – poprzez złączkę powinny być barwy pomarańczowej.
Ponadto na złączce oraz przy złączach wejściowych wyłącznika głównego należy zawsze umieścić piktogramy ostrzegawcze przed niebezpieczeństwem porażenia prądem. Zasada jest obowiązująca na podstawie normy PN-EN 60204-1.

Zapraszam 😀
⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC

Barwa pomarańczowa ma na celu komunikowanie, iż przewód może znajdować się pod napięciem nawet gdy jest wyłączony główny wyłącznik

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC

Obwody oświetleniowe oraz obwody z gniazdem mogą być również traktowane jako obwody odrębne co pozwala na to, aby nie były odłączane przy użyciu wyłącznika głównego.  Zaleca się jednak, aby miały własne urządzenia odłączające od zasilania. Norma PN-EN 60204 w pkt 5.3.2. zezwala na zastosowanie wyłącznika samoczynnego jako środka izolującego urządzenie od zasilania.

Wielu projektantów jednak nie stosuje powyższej praktyki, co sprawia, że instalacja oświetlenia szafy sterowniczej jest pozbawiona właściwego działania, ponieważ nie można z niej korzystać podczas naprawy maszyny w momencie odłączenia zasilania przez wyłącznik główny.

Należy jednak cały czas pamiętać, że:

Obwód traktowany odrębnie musi być zawsze wyróżniony przewodem barwy pomarańczowej oraz należy umieścić piktogramy ostrzegawcze przed niebezpieczeństwem porażenia prądem. Zasada ta jest obowiązująca na podstawie normy PN-EN 60204-1 pkt. 5.3.5, 13.2.4 oraz 16.1.

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC szkolenia kurs


W momencie pojawienia się problemów lub zastrzeżeń zapraszam do dyskusji w komentarzach lub o kontakt drogą mejlową na adres:
automatykablog@gmail.com

Każda mądra i ważna wskazówka jest dla mnie zawsze bardzo cenna 🙂

Niniejszy artykuł nie jest artykułem sponsorowanym i za jego publikację nie otrzymałem wynagrodzenia.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments