Jak podłączyć czytnik kodów kreskowych – Wenglor C50C001 [Część 2/3]

Dla przykładu Paczkomat Inpost – każdy na pewno zna tę maszynę. Wielu ludzi kojarzy paczkomat jako żółty kontener z wieloma drzwiczkami i wyświetlaczem. Po części to prawda, ale jednak ten kontener to coś więcej niż tylko kontener. Człowieka oraz paczkomat łączy to, że oboje posiadają jednostkę centralną oraz wzrok. Człowiek ma mózg, zaś paczkomat posiada mikrokontroler. Człowiek posiada oczy, zaś paczkomat posiada czytnik kodów kreskowych.

Czytnik służy do czytania kodów kreskowych, które są wyświetlane na naszych smartfonach. Informacje zawarte w tych kodach są przesyłane do CPU, zaś ten wykonuje algorytm działania i decyduje o otwarciu danej szafki. Sterowniki przemysłowe PLC można również wyposażyć w takie czytniki kodów kreskowych czego przykładem jest czytnik C50C001 przedstawiony w pierwszej części publikacji 😀

Informacje w drugiej części publikacji mają na celu pokazanie w jaki sposób należy połączyć komponenty, aby zbudować system rozpoznawania kodów kreskowych.

Zapraszam 😀
⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC szkolenia kurs

Założenia publikacji (część II):

Czytnik rozpocznie wykonywanie zdjęć w momencie wyzwolenia komendy Załącz przez sterownik PLC. Zdjęcia będą wykonywane co 50ms aż do momentu, gdy czytnik wykona pierwsze zdjęcie, na którym odczyta kod kreskowy.

Jeżeli odczytany kod kreskowy na produkcie będzie taki sam jak kod zdefiniowany w programie czytnika to urządzenie załączy wyjście cyfrowe A2 Wykryto prawidłowy kod kreskowy. W innym przypadku kamera złączy wyjście cyfrowe A3 informując o nieprawidłowym kodzie kreskowym.

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC szkolenia kurs

PLC będzie uzyskiwać informacje o stanie linii produkcyjnej poprzez pojawienie się potencjału 24 VDC na jego poszczególnych wejściach cyfrowych. Posiadając tę informację sterownik wykona algorytm działania programu użytkownika i wyśle komendy o załączeniu poszczególnych urządzeń wykonawczych. Dzięki takiemu systemowi oraz logice PLC zielone kartony mogą być przekazywane do dalszej obróbki zaś pozostałe być odseparowane. Link do filmu.

Przy użyciu ręcznego skanera CSMH002 możemy natomiast definiować czytnikowi C500C001 jakie kody kreskowe mają być uznawane jako prawidłowe. Sposób definiowania przedstawiono w pierwszej części publikacji (krok 3).

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC szkolenia kurs

Połączenie elektryczne:

Głównym przewodem jest przewód ZDCL002. Służy on do połączenia czytnika C50C001 z zasilaniem, ze sterownikiem oraz z ręcznym czytnikiem kodów kreskowych. Należy go połączyć do listwy zaciskowej zgodnie z poniższym schematem elektrycznym.

Krok 1 – Budowa listwy zaciskowej

W pierwszym kroku należy zbudować w szafie sterowniczej listwę zaciskową o oznaczeniu technologicznym X1. Proponuje zrealizować to przy użyciu poniższych komponentów producenta PhoenixContact.

To ceniony producent, który dostarcza swoje produkty między innymi do takich firm jak Siemens czy Allen-Bradley. Warto także wspomnieć o tym, że producent posiada swoją fabrykę w Polsce, która jest zlokalizowana w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie).

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC szkolenia kurs

Krok 2 – Zasilanie czytnika

Czytnik należy zasilić napięciem stałym 24V a jego pobór prądu wynosi mniej niż 200mA. Aby zabezpieczyć kamerę proponuje zastosowanie złączki szynowej wraz z bezpiecznikiem (kod zamówieniowy GY – 3074169).

Do połączenia czytnika z zasilaczem oraz ze sterownikiem PLC rekomenduje przewody jednożyłowe o średnicy 0.5 mm2 lub 0.75mm2. Producent Lapp Kabel oferuje wspomniane przewody w serii H05V-K. Należy pamiętać o zachowaniu kolorystyki. Nigdy nie należy łączyć potencjału dodatniego przewodem niebieskim. Ponadto należy pamiętać o tym, aby przewód ochronny był koloru żółto-zielonego.

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC szkolenie kurs

Krok 3 – Połączenie czytnika ze sterownikiem PLC

Czytnik posiada 6 punktów fizycznych, które z poziomu środowiska UniVision można definiować czy dany punkt ma być wejściem lub wyjściem cyfrowym.

3.1 Rozkaz wykonywania zdjęć – wyjście sterownika PLC należy połączyć z wejściem A5 czytnika. Dodatkowo należy dokonać połączenia punktu A1 z punktem A5. Sterownik PLC ma za zadanie wyzwolić tylko krótkotrwały rozkaz wykonywania zdjęć na wejście A5 zaś kolejne rozkazy są podtrzymywane z punktu A1 aż do momentu, gdy czytnik wykona zdjęcie, na którym odczyta kod kreskowy.

3.2 Wykryto prawidłowy lub nieprawidłowy kod kreskowy – wyjście czytnika A2 lub A3 zostanie załączone w zależności czy odczytany kod kreskowy będzie zgodny ze zdefiniowanym kodem w programie czytnika. Wyjścia czytnika należy połączyć do wejść cyfrowych sterownika PLC.

Obciążalność punktów fizycznych czytnika wynosi 100mA dlatego nie zalecam łączenia sygnałów wyjściowych z czytnika do sterownika PLC poprzez przekaźniki.

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC szkolenie kurs

Krok 4 – Połączenie ręcznego skanera kodów kreskowego CSMH002

Do połączenia skanera ręcznego służy przewód ZDNV001. Przewód ten łączy w sobie zasilacz, którego napięcie pierwotne wynosi 230V prądu przemiennego. W związku z tym należy zabudować w szafie sterowniczej gniazdo modułowe typu E (np. Eaton kod zam. 266876). Bardzo częstym błędem projektantów jest instalacja gniazd typu schuko, które nie posiadają charakterystycznego bolca uziemiającego. Typ schuko jest dopuszczalny na terenie Niemiec ale jest niedopuszczalne na terenie Polski. Należy także pamiętać o zabezpieczeniu gniazda wyłącznikiem różnicowo-prądowym. Brak takiego zabezpieczenia jest również bardzo częstym błędem.

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC szkolenie kurs

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC szkolenie kurs

Przewód ZDNV001 posiada dwa złącze:

Złącze A – typ RJ50. Należy umieścić je w slocie ręcznego skanera.
W celu odłączenia przewodu od skanera należy umieścić drucik w otworze obudowy, a następnie pociągnąć przewód.

Złącze B – typ SUB D (żeńska), 9 pin. Należy połączyć do listwy zaciskowej X1.
Przewód posiada długość 243 cm, lecz jest on przewodem spiralnym, dlatego może zaistnieć potrzeba przedłużenia przewodu. W związku z tym warto dodatkowo zaopatrzyć się w kabel transmisyjny RS232 Sub-D9, który z jednej ze stron posiada wtyczkę typu męskiego tak aby móc połączyć z przewodem ZDNV001.

WAŻNE! Dla poprawnego działania ręcznego skanera należy podłączyć pin 5 złącza SUB D do przewodu uziemiającego.

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC szkolenie kurs

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC szkolenie

Podsumowanie

Tak złożone oraz połączone ze sobą komponenty są gotowe do skonfigurowania systemu rozpoznawania kodów kreskowych. Należy to wykonać przy użyciu środowiska UniVision i przedstawi to już niebawem trzecia część publikacji 😀

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC szkolenie kurs


W momencie pojawienia się problemów lub zastrzeżeń zapraszam do dyskusji w komentarzach lub o kontakt drogą mejlową na adres:
automatykablog@gmail.com

Każda mądra i ważna wskazówka jest dla mnie zawsze bardzo cenna 🙂

Niniejszy artykuł nie jest artykułem sponsorowanym i za jego publikację nie otrzymałem wynagrodzenia.

Publikacje 
[1] Materiały dydaktyczne producenta Wenglor
[2] Materiały dydaktyczne producenta PhoenixContact

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
4 miesięcy temu

Obecnie jest to szeroko rozwinięta technologia, sprawnie działająca. Wiele firm korzysta z czytników, bo jest to znacznie wygodniejsze. Bardzo przydatny wpis, nie każdy od razu wie, jak prawidłowo podłączyć taki czytnik kodów.