Skanery kodów kreskowych w przemyśle – Wenglor C50C001 [Część 1/3]

Skanery kodów kreskowych instaluje się na linii produkcyjnej aby wdrożyć identyfikowalność obiektu w celu zwiększenia niezawodności oraz wydajności procesu. Skanery bardzo często łączą w sobie kamerę, oświetlenie, optykę oraz moduł analizy.

To sprawia, że czytniki potrafią rozpoznawać elementy na linii produkcyjnej, a następnie przesyłać informacje do sterownika PLC, który decyduje o dalszych losach rozpoznanego elementu.

Załóżmy, że firma wytwarza dwa komponenty, które są bardzo podobne do siebie. Pierwszy komponent wymaga dwóch naklejek zaś drugi tylko jednej. Aby zapewnić powtarzalność, możemy wykorzystać skaner do rozpoznawania produktu w celu informowania operatora o wymaganej ilości naklejek. To prosty przykład zastosowania skanera ale urządzenie możemy wykorzystać do dużo bardziej zaawansowanych aplikacji.

Jednym ze skanerów kodów kreskowych jest urządzenie C50C001 niemieckiego producenta Wenglor, który niezmiennie od 1983 roku wytwarza komponenty automatyki przemysłowej. Zaufało mu wiele dużych i znanych firm, dlatego chciałbym w poniższej publikacji przedstawić jego budowę oraz możliwości. Dużą zaletą skanera C50C001 jest atrakcyjna cena w stosunku do konkurencji.

Poniższa publikacja to pierwsza z dwóch części. Pierwsza przedstawia budowę urządzenia oraz niezbędne akcesoria do budowy systemu rozpoznawania kodów kreskowych. Natomiast druga część, która pojawi się niebawem obejmie temat jak podłączyć komponenty w całość zaś trzecia część przedstawi jak skonfigurować skaner przy użyciu środowiska UniVision.

Zapraszam 😀

⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC

Krok 0.  Zanim zaczniesz

Krok 0. Jeżeli po przeczytaniu poniższej publikacji Twoje zainteresowanie zakupem wzrośnie to pamiętaj, że warto być świadomym kilku poniższych faktów.

Przetwarzanie obrazu w przemyśle to bardzo precyzyjna technologia, dlatego wymaga odpowiedniego środowiska pracy. Wpływ na poprawne działanie systemu może mieć wiele czynników takich jak na przykład:

  1. Rodzaj materiału na którym umieszczony jest kod kreskowy
  2. Poziom oświetlenia w miejscu pracy
  3. Odległość miedzy urządzeniem a kodem kreskowym
  4. Rozmiar kodu kreskowego
  5. Długość informacji jaka jaka jest zawarta w kodzie kreskowym
  6. Poziom czystości na linii produkcyjnej: brak pyłu, brak kontaktu z dużą różnicą temperatur (skraplanie i wytwarzanie się pary na szkle ochronnym aparatu), brak kontaktu z olejem

Dlatego przed zakupem zachęcam do skontaktowania się z polskim oddziałem firmy, której siedziba znajduję się we Warszawie.

Przed rozmową telefoniczną warto uporządkować sobie fakty, które zostały wymienione w powyższych punktach. Ta wiedza pozwoli przyśpieszyć dobór odpowiedniego sprzętu dla Twoich potrzeb. Ponadto producent oferuje możliwość przetestowania urządzenia przed zakupem, a także wypożyczenie na potrzeby dłuższych testów do czego zachęcam przed złożeniem zamówienia.

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC

Wenglor C50C001 – rodzaje czytanych kodów Kreskowych

Wenglor C50C001 to skaner, który pozwala czytać kody typu 1D (liniowy) oraz 2D (matrycowy). Różnice między kodem 1D a 2D zostały przedstawione w bardzo dobry sposób na stronie Dolnośkąskiego Centrum Informatyki. Link.

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC

Czytane rodzaje kodów kreskowych C50C001

2D1D
Data Matrix ECC 200
QR Code
PDF417
Code39
Code128
2/5 Industrial, 2/5 Interleaved
EAN -13
EAN -8
UPC -A
UPC -E
Code 93
MSI
PharmaCode
RSS

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC

Kok 1. Budowa urzadzenia

1.1.        Autofocus. Skaner posiada funkcję, która automatycznie ustawia ostrość wykonywanych zdjęć. Pozwala to uniknąć ustawiania ręcznego, które bywa często kłopotliwe oraz czasochłonne.

1.2.        Szkło ochronne posiada możliwość wyposażenia we filtr polaryzacyjny. Chroni soczewkę oraz zapewnia idealnie rozproszone światło.

1.3.        Dwa światła sygnalizacyjne; czerwona oraz zielona dioda LED. Zapewniają wizualną informację dla operatora o danych procesowych.

1.4.        Moduł oświetlenia w postaci 12 diod LED o wysokiej mocy. Sprawia to, że dodatkowe źródło światła jest często niepotrzebne podczas wykonywania zdjęć.

1.5.        Dwie wersje układów obrazu CMOS: kolor i monchromatyczny co sprawia, że możliwe jest różnicowanie w specjalnych zastsowaniach w zakresie kolorów oraz odcieni szarości.

CMOS – To rodzaj matrycy, która jest elektronicznym sensorem zbudowanym z maleńkich pikseli. Podczas robienia zdjęcia migawka odsłania matrycę, pada na nią światło i w ten sposób rejestruje się zdjęcie [2].

1.6.        Procesor w technologii wenglor-MultiCore zarządza wszystkimi zadaniami. Odpowiedzialny jest za sterowanie, przetwarzanie oraz za komunikację z innymi urządzeniami.

1.7.        Gniazdo karty pamięci micro SD. Pozwala na przechowywanie danych.Przy użyciu karty pamięci istnieje możliwość przesyłania programów do urządzenia.

1.8.        Wyświetlacz oraz 3 przyciski, które pozwalają zarządzać kamerą a także wyświetlać dane procesowe.

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC Wenglor

1.9.        Port 1. Za jego pośrednictwem łączymy skaner do zasilania 24V prądu stałego oraz uzyskujemy dostęp do 6 punktów fizycznych, które wyposażone jest urządzenie. Z poziomu środowiska UniVision możemy definiować czy dany punkt ma być wejściem lub wyjściem cyfrowym. Dzięki temu, możemy z poziomu PLC wysterować komendę na wykonanie zdjęć oraz uzyskać informację o statusie rozpoznanego urządzenia.

Fizyczne wejścia/wyjścia pozwalają wdrożyć system nawet do aplikacji, która nie posiada sterownika PLC lub gdy sterownik nie posiada interfejsu komunikacyjnego z innymi urządzeniami.

automatyka blog automatyka portal tia portal siemens PLC

1.10.      Port 2. Za jego pośrednictwem możemy połączyć skaner ze sterownikiem PLC korzystając między innymi z protokołów Profinet, Ethernet/IP, RS232 lub FTP server. Za pośrednictwem tego portu odbywa się także komunikacja między skanerem a komputerem, w celu skonfigurowania urządzenia.

1.11.      Obudowa wykonana jest z aluminium o ochronie IP67. Dodatkowo istnieje możliwość wyposażenia urządzenia w obudowę o stopniu ochrony IP69.

1.12 Wymiary urządzenia

KROK 2. Niezbędne akcesoria

2.1.        Kabel ZDCL – posiadanie kabla jest niezbędne. Kabel służy do podłączenia urządzenia do zasilania oraz do wykorzystania wejść/wyjść fizycznych (Port 1). Możemy zakupić kabel u producenta lub u innego dostawcy przy zachowaniu budowy wtyczki. Kabel posiada wtyczkę M12, natomiast piny należy połączyć zgodnie z rysunkiem w kroku 1.9.

2.2.        Kabel ZC1V – posiadanie kabla jest niezbędne. Kabel służy do połączenia skanera z komputerem w celu skonfigurowania urządzenia.

Pozostałe akcesoria są konieczne w zależności od środowiska, w jakim chcemy zainstalować skaner. Dlatego dobrą praktyką jest umówienie spotkania z producentem zanim dokonamy zakupu. Sprawdzimy tym samym czy urządzenie sprosta wyzwaniu w danym środowisku oraz czy dobór szkła polaryzacyjnego lub dodatkowego światła jest konieczne.

KROK 3. Zakup ręcznego skanera kodów

Jeżeli Twoja aplikacja nie posiada sterownika PLC lub sterownik nie posiada interfejsu komunikacyjnego z innymi urządzeniami to nic nie jest stracone aby wdrożyć system czytania kodów kreskowych.

Wystarczy zakupić ręczny skaner CSMH002, który komunikuje się ze skanerem C50C001 przy użyciu interfejsu RS232 (Port1, Pin 9 i 10). Dodatkowo należy zakupić kabel ZDNV aby zasilić ręczny skaner i móc go połączyć z czytnikiem.

Allen Bradley Siemens PLC Wenglor skaner tia portal przemysł blog

Za pośrednictwem ręcznego skanera możemy zmieniać programy w czytniku C50C001 i tym samym definiować jakie kody mają być akceptowane. W tym celu należy zaszyfrować umieszczoną komendę w tabeli w postaci kodu QR (2D) a następnie zeskanować go ręcznym skanerem co wyzwoli przekonfigurowanie skanera na szukanie kodów kreskowych, które zaczynają się na wartość AB. Gwiazdka za literą B oznacza, że pozostały ciąg cyfr lub liczb będzie ignorowana.

Nie polecam szyfrować komendy przy użyciu kodu 1D, ponieważ wygenerowany kod będzie bardzo długi i nieergonomiczny.

Allen Bradley Siemens PLC Wenglor skaner tia portal przemysł blog

KROK 4. Możliwość budowy Webserver

Dzięki tej funkcji istnieje możliwość połączenia się z czytnikiem przy użyciu przeglądarki internetowej na dowolnym urządzeniu. Pozwala to na bieżąco wyświetlać wykonane zdjęcia oraz przedstawiać  informacje operatorom wykorzystując monitor umieszczony przy stanowisku pracy.

KROK 5. Program do konfiguracji uniVision

UniVision to darmowy program, który można pobrać ze strony producenta (link). W celu pobrania programu należy zalogować się. Można to wykonać korzystając z loginu: youneed oraz hasła: weQube. Program jest intuicyjny oraz stabilny lecz nie jest dostępny w polskiej wersji językowej. Za jego pośrednictwem definiujemy jaki typ kodu ma być czytany, warunki świecenia czerwonej lub zielonej diody, konfiguracji wyświetlanych danych na wyświetlaczu oraz wiele innych opcji, lecz więcej informacji na temat środowiska już niebawem. Zapraszam 😀


W momencie pojawienia się problemów lub zastrzeżeń zapraszam do dyskusji w komentarzach lub o kontakt drogą mejlową na adres:
automatykablog@gmail.com

Każda mądra i ważna wskazówka jest dla mnie zawsze bardzo cenna 🙂

Niniejszy artykuł nie jest artykułem sponsorowanym i za jego publikację nie otrzymałem wynagrodzenia.

Publikacje 
[1]  Materiały dydaktyczne producenta Wenglor
[2] www.fotomaniak.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments