Nauka programowania bez ponoszenia kosztów, czyli symulator sterownika PLC [Allen-Bradley]

Na początku przygody z automatyką myślałem, że aby rozpocząć naukę programowania należy zakupić sterownik PLC i najlepiej do tego panel operatorski HMI. Każdy przyzna, że ogarnia człowieka wielka radość, gdy po raz pierwszy w życiu programuje i widzi efekt w postaci wysterowanego wyjścia. Warto mieć na uwadze, że urządzenia przemysłowe są drogie a z czasem uświadamiamy sobie, że testowanie na fizycznym sterowniku staje się niewygodne.

Z pomocą przychodzą symulatory, które umożliwiają wirtualne odzwierciedlenie sterownika PLC co pozwala na testowanie programu i obserwację działań. Współpracowałem z różnymi sterownikami PLC i na moment obecny w mojej opinii sterowniki PLC producenta Allen-Bradley są najlepsze. Posiadają przyjazne środowisko programistyczne oraz niezliczoną ilość dokumentacji technicznej. Dlatego rekomenduję rozpoczęcie nauki sterowników właśnie tego producenta przy użyciu symulatora RSLogix Emulate 5000 oraz środowiska Studio5000.

Jak rozpocząć naukę z symulatorem? Zapraszam do publikacji aby poznać drogę do możliwości nauki programowania przy użyciu symulatora 😀
⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇

ETAP 1

Konfiguracja RSLinx.

Etap pierwszy polega na konfiguracji drivera komunikacyjnego przy użyciu, którego będziemy łączyć się z wirtualnym sterownikiem PLC w momencie wgrywania aplikacji do pamięci urządzenia z poziomu programu RSLogix 5000.

Warto nadmienić, iż konfigurację drivera komunikacyjnego wystarczy wykonać tylko raz, ponieważ jego ustawienia zostają zapamiętane przez program RSLinx Classic.

KROK 1.1 W celu utworzenia drivera należy uruchomić program RSLinx Classic.

KROK 1.2 Kolejno na pasku narzędziowym należy kliknąć Communications a następnie przejść do opcji Configure Drivers…

KROK 1.3 W chwili wyświetlenia nowego okna należy wybrać Virtual Backplane (SoftLogix58xx, USB) (1), a następnie kliknąć opcję Add New… (2).

KROK 1.4 Kolejno należy zdefiniować nazwę i nacisnąć przycisk OK.

Istnieje możliwość nadania własnej nazwy w celu łatwiejszej identyfikacji drivera spośród wcześniej utworzonych. Ważne, aby pamiętać, iż spacja w nazwie jest niedopuszczalna.

KROK 1.5 W celu finalizacji konfiguracji należy kliknąć przycisk OK.

Na poniższym rysunku widzimy, że driver komunikacyjny AB_VBP1_SIM został utworzony i jest w trybie aktywnym.

Deaktywowanie komunikacji jest możliwe przy użyciu przycisku STOP.  Na obecnym etapie konfiguracja komunikacji została zakończona w związku z czym możemy zamknąć okno Configure Drivers, zminimalizować program RSLinx i przejść do wykonania etapu 2.

ETAP 2

Utworzenie wirtualnego sterownika PLC

Krok 2.1. W celu symulacji programu należy utworzyć wirtualny sterownika PLC. Aby to wykonać należy uruchomić RSLogix Emulate 5000 Chassis Monitor.

Krok 2.2. Po uruchomieniu programu należy zdefiniować wirtualny sterownik PLC. W tym celu należy zaznaczyć slot 2 i kliknąć prawy przycisk myszy, aby z rozwiniętej listy wybrać opcję Create …

Krok 2.3.  W momencie wyświetlenia okna należy zaznaczyć Emulator RSLogix Emulate 5000 Controller i kliknąć przycisk OK.

Krok 2.4. W nowym oknie istnieje możliwość zdefiniowania szczegółowych ustawień wirtualnego sterownika PLC dotyczących między innymi wersji projektu oraz ilości pamięci.

Version – wybór wersjina obecnym etapie zobowiązuje nas do zdefiniowania identycznej wersji projektu na etapie tworzenia aplikacji w środowisku programistycznym RSLogix 5000.

W celu kontynuacji należy kliknąć przycisk Dalej.

Krok 2.5. Chcąc zakończyć konfigurację należy kliknąć przycisk Zakończ. Na tym etapie należy zminimalizować program i przejść do etapu 3.

ETAP 3

Utworzenie projektu i symulacja

KROK 3.1 W zależności od posiadanego oprogramowania należy uruchomić środowisko Studio5000 lub RSLogix5000 a następnie stworzyć nowy projekt.

Rockwell Automation do wersji oprogramowania 20 w ramach swoich usług sprzedawał oddzielnie narzędzie do programowania sterowników PLC (RSLogix 5000) oraz narzędzie do tworzenia aplikacji na panele HMI (FactoryTalk View Studio).

Natomiast od wersji 21 Rockwell Automation rozpoczął oferować pakiet narzędzi zwanym Studio5000, który zawiera zarówno środowisko do programowania sterowników PLC oraz paneli HMI. W dniu pisania tej publikacji najnowszą wersją oprogramowania jest wersja 32.

W momencie definiowania sterownika PLC w projekcie należy rozwinąć opcję Studio5000 Logix Emulate Controller i zaznaczyć Emulate 5570 Studio 5000… (1). Kolejno należy nacisnąć przycisk Next (2).

KROK 3.2 W momencie definiowania parametrów nowego projektu należy mieć na względzie ustawienia zadeklarowane podczas tworzenia wirtualnego sterownika.

– W polu Revision należy wybrać wersję zadeklarowaną w kroku 2.4
– W polu Slot należy wybrać zadeklarowany numer w kroku 2.1

W celu utworzenia projektu i kontynuacji należy kliknąć przycisk Finish.

KROK 3.3 W ramach testu czy nasze powyższe działania zostały wykonane poprawnie należy stworzyć prostą logikę.

KROK 3.4 Na obecnym kroku przystępujemy do wgrania aplikacji do sterownika PLC.

W tym celu należy na pasku narzędziowym kliknąć opcję Communications a następnie Who Active.

KROK 3.5 W momencie wyświetlenia nowego okna należy rozwinąć driver komunikacyjny, który utworzyliśmy w etapie 1. Następnie należy zaznaczyć slot 02 i kliknąć opcję Download co będzie skutkować wgraniem aplikacji do pamięci wirtualnego sterownika PLC.

KROK 3.6 W momencie wgrania aplikacji należy wprowadzić sterownik PLC w tryb pracy. W tym celu należy zaznaczyć ikonę sterownika i z rozwiniętej listy wybrać opcję Run Mode.

KROK 3.7 Cała operacja zakończyła się sukcesem, jeżeli po wykonaniu powyższego kroku Twoje instrukcje podświetliły się na kolor zielony.  Od tego momentu możliwa jest modyfikacja stanu zmiennych i obserwacja działań wyjść sterownika PLC.

Zmiana stanów poszczególnych zmiennych jest możliwa po wcześniejszym ich zaznaczeniu i użyciu skrótu klawiszowego CTRL+T. Drugą opcją jest znaczenie zmiennej i wybranie opcji Toogle Bit z rozwiniętej listy po kliknięciu prawego przycisku myszy.

PODSUMOWANIE

Nie ma potrzeby ponownego konfigurowania drivera komunikacyjnego w programie RSLinx oraz tworzenia na nowo wirtualnego sterownika w momencie wyłączenia komputera. Wszystkie ustawienia pozostaną w pamięci w/w programów. Podczas wznowienia nauki programowania lub testowania wystarczy uruchomić program RSLogix Emulate 5000 oraz studio RSLogix 5000 i znów cieszyć się z przyjemności płynącej z nauki 😊

W momencie pojawienia się problemów lub zastrzeżeń zapraszam do dyskusji w komentarzach lub o kontakt drogą mejlową na adres:
automatykablog@gmail.com

Każda mądra i ważna wskazówka jest dla mnie zawsze bardzo cenna 😀 

Niniejszy artykuł nie jest artykułem sponsorowanym i za jego publikację nie otrzymałem wynagrodzenia.

4 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments