[GE FANUC 90-30] Tworzenie kopii zapasowej PROFICY MACHINE EDITION

Poniższa publikacja przedstawia sposób połączenia się ze sterownikiem PLC producenta GE FANUC przy użyciu środowiska programistycznego Proficy Machine Edition w celu utworzenia kopii zapasowej aplikacji, która przechowywana jest w pamięci sterownika PLC.

Zapraszam 😀
⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇

Krok 1.  W pierwszej kolejności należy otworzyć pasek zadań Windows, a następnie uruchomić środowisko Proficy Machine Edition.

Krok 2. Po uruchomieniu programu Proficy Machine Edition należy utworzyć pusty projekt (1) i nadać nazwę projektu (2), po czym nacisnąć przycisk OK.

Krok 3. Na obecnym etapie należy dodać do projektu model CPU sterownika PLC. W tym celu należy zaznaczyć nazwę projektu w oknie Navigator i kliknąć prawy przycisk myszy.

Z rozwiniętej listy należy wybrać Add Target -> GE Inteligent Platforms Controller, a następnie wybrać serię sterownika PLC z którym chcemy dokonać połączenia.

KROK 4. Po dodaniu serii sterownika PLC do projektu następuje utworzenie struktury podsystemu. W związku z tym kolejną czynnością jest konfiguracja sprzętowa polegająca na zdefiniowaniu modelu CPU sterownika.

Aby to zrealizować należy rozwinąć drzewo struktury Target1 i przejść do opcji -> Hardware Configuration -> Main Rack -> Slot 1 (1). Następnie w oknie Inspector zaznaczamy ikonę obrazująca symbol trzech kropek (2). W chwili wyświetlenia nowego okna należy zaznaczyć dany model CPU (3) i zatwierdzić wybór przyciskiem OK (4).

KROK 5. W celu połączenia się ze sterownikiem PLC należy zdefiniować interfejs przy użyciu, którego chcemy połączyć się. Aby połączenie było możliwe przy użyciu kabla Ethernet należy zaznaczyć Target1 i kliknąć prawy przycisk myszy. Kolejno z rozwiniętej listy należy wybrać opcje Properties.

KROK 6. W oknie Inspector należy przejść do ustawień Physical Port i ustawić interfejs ETHERNET. Następnie należy zdefiniować adres IP sterownika PLC z którym chcemy połączyć się.

KROK 7. Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków należy połączyć się ze sterownikiem PLC. W tym celu należy zaznaczyć Target 1 i kliknąć prawy przycisk myszy. Po czym z rozwiniętej listy należy wybrać opcję Go Online.

KROK 8. W momencie połączenia się ze sterownikiem PLC należy pobrać wszystkie ustawienia zapisane w pamięci urządzenia. W tym celu należy zaznaczyć Target1 i kliknąć prawy przycisk myszy. Następnie z rozwiniętej listy należy wybrać opcję Upload from Controller.

KROK 9. Po pobraniu konfiguracji oraz logiki ze sterownika PLC należy zapisać projekt oraz stworzyć backup.

W celu zapisania projektu na komputerze należy kliknąć File, a następnie wybrać Save As.

Natomiast w celu utworzenia kopii zapasowej, aby móc przenieść projekt na inny komputer należy kliknąć opcję Backup. W momencie wyświetlenia nowego okna należy zdefiniować ścieżkę zapisu po czym zatwierdzić operację poprzez kliknięcie przycisku Zapisz.

W momencie pojawienia się problemów lub zastrzeżeń zapraszam do dyskusji w komentarzach lub o kontakt drogą mejlową na adres:
automatykablog@gmail.com

Każda mądra i ważna wskazówka jest dla mnie zawsze bardzo cenna 😀

Niniejszy artykuł nie jest artykułem sponsorowanym i za jego publikację nie otrzymałem wynagrodzenia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments