[SEW] Tworzenie kopii zapasowej MOVIDRIVE MotionStudio

Backup to bardzo ważna rzecz. Nieważne czy jesteś osobą wdrażającą czy osobą odpowiedzialną za utrzymanie ruchu, ponieważ kopia zapasowa to rzecz, którą powinien mieć każdy. Choć falowniki Movidrive B przechowują parametry na karcie pamięci, co umożliwia przeniesienie projektu z uszkodzonego falownika do nowego to warto zabezpieczyć się na sytuację, w której karta pamięci ulegnie uszkodzeniu. Poniższa publikacja przedstawia 2 sposoby jak utworzyć kopie zapasową projektu falownika przy użyciu oprogramowania MOVITOOLS MotionStudio.


Zapraszam do publikacji, która przedstawia kroki pozwalające na wykonanie kopii zapasowej.
⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇

ETAP 1 – Połączenie falownika z komputerem

W celu połączenia falownika z komputerem wymagane jest posiadanie konwertora USB11B. Urządzenie przedstawiono na poniższym rysunku. W katalogu producenta SEW urządzenie jest dostępne pod numerem 824 831 1.

W zakresie dostawy konwertora zawarte są również przewody przyłączeniowe typu USB A-B[2] oraz przewód RJ10-RJ10 [1].

ETAP 2 – Instalacja oprogramowania MOVITOOLS MotionStudio

MOVITOOLS MotionStudio to darmowe oprogramowanie i można je pobrać ze strony procuenta SEW. Możliwość pobrania nie wymaga rejestracji na stronie SEW.

Z poziomu tego oprogramowania istnieje mozliwość połączenia się z falownikiem i modyfikacja jego paratemrów lub podgląd bieżących wartości. Również do wykonania kopii zapsowej wykorzystamy oprogramowanie MotionStudio.

W celu pobrania aplikacji MotionStudio należy przejść do poniższego linku, który jest odnośnikiem do strony producenta SEW.

www.sew-eurodrive.pl

ETAP 2 –Utworzenie nowego projektu w MOVITOOLS MotionStudio

2.1. Po uruchomieniu programu MOVITOOLS MotionStudio(1) wyświetla się okno powiatlne, z poziomu którego należy zaznaczyć New project(2), a następnie potwierdzić przyciskiem OK(3).

Następnie wyświetlone zostanie kolejno okno, które umożliwia nadanie nazwy projektu oraz pozwala na wskazanie ścieżki zapisu projektu na dysku lokalnym komputera.

2.2 Po uruchomieniu nowego projektu należy zrealizować połączenie z falownikiem. Aby to wykonać należy połączyć falownik z komputerem przy użyciu konwertora, a następnie skonfigurować parametry interfejsu USB w oprogramowaniu MotionStudio.

W tym celu należy zaznaczyć opcje Network (1) i kliknąć prawy przycisk myszy i z rozwiniętej listy wybrać Communication (1). W nowym oknie należy wybrać opcję Serial (2). Kolejno naciskamy EDIT (3) po czym należy upewnić się czy port COM (4), który został przydzielony do przewodu jest prawidłowy. W celu sprawdzenia przydzielonego portu COM należy przejść do menedżera urządzeń w systemie Windows.

ETAP 3 – Tworzenie kopii zapasowej

1 SPOSÓB

W chwili wyszukania nowego falownika (1) należy go zaznaczyć a nastepnie przenieść do kolumny Project (2).

Kolejno należy przejść do zakładki Tool start page (3) i kliknąć opcję Manage parameter sets (4). Następnie należy pobrać ustawienia falownika do projektu. W tym celu należy kliknąć Upload parameter sets (5) i w ostatnim etapie należy zachować backup na dysku komputera przy użyciu przycisku Export (project -> file) (6).

2 SPOSÓB

W chwili wyszukania nowego falownikanależy go zaznaczyć a nastepnie przeniść do kolumny Project. Kolejno należy zaznaczyć falownik (1) i kliknąć prawy przycisk myszy. Z rozwiniętej listy należy wybrać opcję Create copy…(2)

ETAP 4 – Pamiętaj o zapisaniu projektu na dysku lokalnym komputera po pobraniu ustawień z falownika .

Projekt należy zapisać (Project->Save) jeżeli chcemy wykorzystać utworzony projekt do następnych prób łączenia się z falownikiem.

PODSUMOWANIE

Oto przedstawiłem dwa sposoby, choć osoby z doświadczeniem wiedzą, że istnieją nie dwa a trzy sposoby na wykonanie kopii zapasowej. Zachęcam do komentowania i podzielenia się wiedzą. Jeżeli nie pojawi się odpowiedź to w najbliższym czasie postaram się opublikować 3 sposób. Podpowiem tylko, że do wykonania backupu wymagana jest klawiatura DBG60B, ponieważ na tym urządzeniu również istnieje możliwość przechowywania kopii zapasowej.

W momencie pojawienia się problemów lub zastrzeżeń zapraszam do dyskusji w komentarzach lub o kontakt drogą mejlową na adres:
automatykablog@gmail.com

Każda mądra i ważna wskazówka jest dla mnie zawsze bardzo cenna  🙂

Niniejszy artykuł nie jest artykułem sponsorowanym i za jego publikację nie otrzymałem wynagrodzenia.

LITERATURA:
[1]  Materiały dydaktyczne producenta SEW Eurodrive.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments