Komunikacja PLC Mitsubishi przy użyciu oprogramowania MELSOFT GX Works 3

Czasem trudno wyjaśnić, dlaczego dzieje się tak, że niektóre maszyny są wyposażone w sterowniki PLC producenta Mitsubishi. Dlaczego dzieje się tak? Cytując klasyk odpowiedź brzmi nie wiem choć domyślam się 😄 Są to co prawda rzadko spotykane rozwiązania, ale jednak istnieją.

W poniższej publikacji pokażę krok po kroku jak w programie GX Works 3 skonfigurować interfejs Ethernet, przy użyciu którego połączymy się ze sterownikiem PLC. Na dzień dzisiejszy program GX Works 3 to najnowszy program umożliwiający programowanie sterowników PLC producenta Mitsubishi. Tworzenie aplikacji na panele HMI Mitsubishi umożliwia natomiast program GT Works. W celu zminimalizowania kosztów producent oferuje pakiet o nazwie MELSOFT iQ Works, który zawiera między innymi program GX Works 2, GX Works 3 oraz GT Works 3.

Zapraszam 😊
⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇

Poniższy obraz przedstawia widok programu GX Works 3 przy użyciu, którego możemy programować następujące serie sterowników PLC.

Jeżeli do komunikacji ze sterownikiem używasz urządzenia RJ71EIP91 to zalecam zainstalowanie sterowników Ethernet/IP Configuration Tool for RJ71EIP91.

START INSTRUKCJI KROK PO KROKU NAWIĄZANIA KOMUNIKACJI Z PLC⬇

  1. Jeżeli program GX Works3 po uruchomieniu wygląda jak na poniższym zdjęciu to należy na pasku narzędziowym wybrać opcję Window a następnie Return Window Layaout to Initial Status.

2. Po wykonaniu powyższej operacji okno programu GX Works 3 powinno wyglądać tak jak na poniższym obrazie. Kolejno należy kliknąć w zakładkę Connection Destination.

3. W chwili otwarcia okna Connection Destination (1) należy dwukrotnie kliknąć myszą na obszar Connection (2). Umożliwi to wybranie interfejsu przy użyciu którego chcemy połączyć się ze sterownikiem.

4. W pierwszym wierszu okna ustawień należy zaznaczyć Ethernet Board.

5. Następnie w drugim wierszu ustawień należy dwukrotnie kliknąć w PLC Module, co będzie skutkowało wyświetleniem poniższego okna. Zaznaczamy opcję Connection via Hub, kolejno IP Address i wpisujemy adres sterownika PLC. W celu potwierdzenia ustawień należy kliknąć OK.

6. Kolejno zaznaczamy No Specification. Po wykonaniu wszystkich powyższych operacji możemy sprawdzić poprawność komunikacji poprzez naciśnięcie przycisku Connection Test.

To wszystko aby móc połączyć się ze sterownikiem PLC 😃

Dla poprawnego połączenia należy pamiętać, aby skonfigurować tą samą sieć zarówno dla PLC jak i dla karty sieciowej zainstalowanej w komputerze PC. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić to zapraszam do filmu, w którym przedstawiam, jak aktualizować system w panelu HMI Simatic.

W momencie pojawienia się problemów lub zastrzeżeń zapraszam do dyskusji w komentarzach lub o kontakt drogą mejlową na adres:

automatykablog@gmail.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments