Aktualizowanie software panelu HMI SIMATIC PANEL TP177B

Sterowniki PLC oraz panele HMI mają podobnie jak telefony komórkowe. Czasem zachodzi potrzeba wgrania nowego softu dla poprawnego działania urządzenia z nowymi aplikacjami. Ostatnio miałem taki przypadek z panelem serii TP177B producenta Siemens.

Dokładnie był to model 6AV6642-0BD01-3AX0, który został wycofany ze sprzedaży w 2015 roku.

Dedykowanym programem konfiguracyjnym dla tych paneli był program WinCC flexible 2008. Jak sama nazwa wskazuje, rok debiutu był w pierwszej dekadzie wieku. Dziś mamy 2019r. i nie tylko my ale i sprzęt starzeje się. Dlatego kupujemy nowe telefony, komputery które wymagają nowych systemów operacyjnych i konfiguracyjnych. Tak samo dzieje się ze sterownikami PLC. Na szczęście Siemens zadbał również o emerytowany sprzęt i stworzył uniwersalny program TIA Portal, który umożliwia programowanie zarówno starych jak i nowych paneli HMI.

Posiadany przeze mnie panel również pochodził z 2008r i posiadał oryginalny, stary software. Z tego powodu należało zaktualizować software panelu HMI aby możliwe było wgranie nowego projektu z poziomu programu TIA Portal.

Aktualnym następcą dla aktualizowanego panelu jest panel KTP400 Comfort o numerze katalogowym 6AV2124-2DC01-0AX0.

____________________________________________

Oprogramowanie TIA Portal posiada dwie wersje:

TIA PORTAL STEP 7 Basic – umożliwia tworzenie projektów opartych na sterowniku S7-1200 oraz pozwala na budowanie aplikacji na panele HMI serii Basic. Seria HMI Basic to seria najtańszych paneli producenta SIEMENS. Dla prostych maszyn lub instalacji to wystarczający sprzęt do zbudowania solidnego systemu.

TIA PORTAL STEP 7 Professional – wersja programu, która pozwala programować zarówno sterowniki S7-1200 jak i sterowniki S7-300/400. Umożliwia projektowanie aplikacji na panele HMI serii Basic oraz Comfort.

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments