Natomiast do czego służą wyłączniki silnikowe? – część I

Zadaniem wyłączników silnikowych jest rozłączenie silnika od układu zasilania. Robią to bez ingerencji człowieka, dlatego nazywane są jako samoczynne wyłączniki.

Szacuje się, że w Polsce połowę energii elektrycznej wytwarzanej w elektrowniach zużywają silniki elektryczne.

Elżbieta Goźlińska, Maszyny elektryczne, 2007

Zanim jednak dowiemy się więcej o wyłączniku silnikowym to musimy znać budowę całego układu napędowego.

Spójrzmy na powyższy rysunek. Widzimy, że układ napędowy zbudowany jest z elementów pomocniczych, maszyny napędzającej, przekładni oraz maszyny napędzanej.

Analizując powyższy rysunek i poniższe zdjęcie to maszyną napędzaną jest bryczka. Przekładnią zaś są koła wraz z dyszlem. Maszyną napędzającą jest koń. Układem sterującym jest człowiek. Należy również zwrócić szczególną uwagę na nazewnictwo, ponieważ słowa maszyna napędzana i maszyna napędzająca to nie to samo. Maszyną napędzającą jest silnik, natomiast maszyną napędzaną jest układ kół.

Często spotykanym elementem procesu technologicznego w przemyśle farmaceutycznym lub spożywczym jest mieszanie. Dlatego poniżej przedstawiam mieszadło. Mieszadło zbudowane jest z silnika znajdującego się na samej górze. Wytwarza on siłę zamieniając energię elektryczną na energię mechaniczną. Kolejno widzimy przekładnie mechaniczną. Jej zadaniem jest przełożeniem wytworzonej siły na element bierny, czyli łopaty mieszadła. Łopaty są elementami biernymi, ponieważ zawsze stwarzają opory dla obracającego się silnika. Opór to główna składowa momentu maszyny, który liczy się aby prawidłowo dobrać silnik elektryczny. Dlatego chcąc być dobrym inżynierem należy znać prawa fizyki (Zasady Newtona, zasady dynamiki ruchu obrotowego) oraz zasady matematyki, aby potrafić obliczyć momenty bezwładności. Każdemu z nas na pewno przydarzyło się mieszanie wody z solą w szklance. Gdy jest wsypana tylko jedna łyżka soli to mieszanie nie stwarza dla nas zbyt dużego obciążenia. Wyobraź sobie teraz, że mieszasz łyżką w słoiku pełnym czekolady. Jest różnica, prawda? Tak samo działa silnik z mieszadłem. Dopóki miesza substancje, które nie stwarzają dla niego zbyt dużych oporów, które powodują zwolnienie lub zatrzymanie to nie ma problemu. Natomiast jeżeli silnik z mieszadłem zwalnia tak samo jak Ty z łyżka w Nutelli to zaczynają się problemy. Im dłużej mieszasz tym jest Ci cieplej i ciężej. Tak samo dzieje się z silnikiem. Nagrzewa się, dlatego w układach sterowania maszyny instalujemy wyłączniki silnikowe zwane termicznymi. Dla ochrony przed tzw. spaleniem.

Umiejętność ich dobierania jest bardzo ważną kwestią bezpieczeństwa. Nie tylko dla maszyny, ale również dla ludzi. W niedalekiej przyszłości na stronie pojawi się komentarz jak to obliczać, dlaczego tak i co mówi norma PN-EN 60204 o wyłącznikach silnikowych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments